E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fonkelen funkeln (D)briller (F)
Stammformen fonkelenfonkeltgefonkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfonkelen
dufonkels
hien/si,hatt/etfonkelt
mirfonkelen
dirfonkelt
sifonkelen
Pass compos
echhugefonkelt
duhuesgefonkelt
hien/si,hatt/ethuetgefonkelt
mirhugefonkelt
dirhuttgefonkelt
sihugefonkelt
Plus-que-parfait
echhatgefonkelt
duhasgefonkelt
hien/si,hatt/ethatgefonkelt
mirhategefonkelt
dirhatgefonkelt
sihategefonkelt
Futur I
echwäert fonkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefonkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffonkelen
dugéifsfonkelen
hien/si,hatt/etgéiffonkelen
mirgéifefonkelen
dirgéiftfonkelen
sigéifefonkelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefonkelt
duhssgefonkelt
hien/si,hatt/ethttgefonkelt
mirhättegefonkelt
dirhttgefonkelt
sihättegefonkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonkel!
Plurielfonkelt!
gefonkelt
fonkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles