E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfonctionnéieren umfunktionieren (D)
Stammformen ëmfonctionnéierenfonctionnéiert ëmëmfonctionnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfonctionnéieren ëm
dufonctionnéiers ëm
hien/si,hatt/etfonctionnéiert ëm
mirfonctionnéieren ëm
dirfonctionnéiert ëm
sifonctionnéieren ëm
Passé composé
echhunnëmfonctionnéiert
duhuesëmfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethuetëmfonctionnéiert
mirhunnëmfonctionnéiert
dirhuttëmfonctionnéiert
sihunnëmfonctionnéiert
Plus-que-parfait
echhatëmfonctionnéiert
duhasëmfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethatëmfonctionnéiert
mirhatenëmfonctionnéiert
dirhatëmfonctionnéiert
sihatenëmfonctionnéiert
Futur I
echwäert ëmfonctionnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmfonctionnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfonctionnéieren
dugéifsëmfonctionnéieren
hien/si,hatt/etgéifëmfonctionnéieren
mirgéifenëmfonctionnéieren
dirgéiftëmfonctionnéieren
sigéifenëmfonctionnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmfonctionnéiert
duhässëmfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethättëmfonctionnéiert
mirhättenëmfonctionnéiert
dirhättëmfonctionnéiert
sihättenëmfonctionnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonctionnéier ëm!
Plurielfonctionnéiert ëm!
ëmfonctionnéiert
ëmfonctionnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fonctionnéieren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles