E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfonction-éier-en umfunktionieren (D)
Stammformen ëmfonction-éier-enfonction-éier-t ëmëmfonction-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Present
echfonction-éier-en ëm
dufonction-éier-s ëm
hien/si,hatt/etfonction-éier-t ëm
mirfonction-éier-en ëm
dirfonction-éier-t ëm
sifonction-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmfonction-éier-t
duhuesëmfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmfonction-éier-t
mirhunnëmfonction-éier-t
dirhuttëmfonction-éier-t
sihunnëmfonction-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmfonction-éier-t
duhasëmfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmfonction-éier-t
mirhatenëmfonction-éier-t
dirhatëmfonction-éier-t
sihatenëmfonction-éier-t
Modale Futur I
echwäert ëmfonction-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ëmfonction-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfonction-éier-en
dugéifsëmfonction-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmfonction-éier-en
mirgéifenëmfonction-éier-en
dirgéiftëmfonction-éier-en
sigéifenëmfonction-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättëmfonction-éier-t
duhässëmfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmfonction-éier-t
mirhättenëmfonction-éier-t
dirhättëmfonction-éier-t
sihättenëmfonction-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonction-éier ëm!
Plurielfonction-éier-t ëm!
ëmfonction-éier-t
ëmfonction-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fonction-éier-en
Remarken (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles