E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfonctionn-éier-en umfunktionieren (D)
Stammformen ëmfonctionn-éier-enfonctionn-éier-t ëmëmfonctionn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfonctionn-éier-en ëm
dufonctionn-éier-s ëm
hien/si,hatt/etfonctionn-éier-t ëm
mirfonctionn-éier-en ëm
dirfonctionn-éier-t ëm
sifonctionn-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmfonctionn-éier-t
duhuesëmfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmfonctionn-éier-t
mirhunnëmfonctionn-éier-t
dirhuttëmfonctionn-éier-t
sihunnëmfonctionn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmfonctionn-éier-t
duhasëmfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmfonctionn-éier-t
mirhatenëmfonctionn-éier-t
dirhatëmfonctionn-éier-t
sihatenëmfonctionn-éier-t
Futur I
echwäert ëmfonctionn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmfonctionn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfonctionn-éier-en
dugéifsëmfonctionn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmfonctionn-éier-en
mirgéifenëmfonctionn-éier-en
dirgéiftëmfonctionn-éier-en
sigéifenëmfonctionn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmfonctionn-éier-t
duhässëmfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmfonctionn-éier-t
mirhättenëmfonctionn-éier-t
dirhättëmfonctionn-éier-t
sihättenëmfonctionn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonctionn-éier ëm!
Plurielfonctionn-éier-t ëm!
ëmfonctionn-éier-t
ëmfonctionn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fonctionn-éier-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles