E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fonctionn-éier-en funktionieren (D)fonctionner (F)
Stammformen fonctionn-éier-enfonctionn-éier-tfonctionn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfonctionn-éier-en
dufonctionn-éier-s
hien/si,hatt/etfonctionn-éier-t
mirfonctionn-éier-en
dirfonctionn-éier-t
sifonctionn-éier-en
Passé composé
echhufonctionn-éier-t
duhuesfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfonctionn-éier-t
mirhufonctionn-éier-t
dirhuttfonctionn-éier-t
sihufonctionn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfonctionn-éier-t
duhasfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethatfonctionn-éier-t
mirhatefonctionn-éier-t
dirhatfonctionn-éier-t
sihatefonctionn-éier-t
Futur I
echwäert fonctionn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fonctionn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffonctionn-éier-en
dugéifsfonctionn-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffonctionn-éier-en
mirgéifefonctionn-éier-en
dirgéiftfonctionn-éier-en
sigéifefonctionn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfonctionn-éier-t
duhässfonctionn-éier-t
hien/si,hatt/ethättfonctionn-éier-t
mirhättefonctionn-éier-t
dirhättfonctionn-éier-t
sihättefonctionn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonctionn-éier!
Plurielfonctionn-éier-t!
fonctionn-éier-t
fonctionn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmfonctionn-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles