E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fooschen hauen; den Zwirn anschlagen, provisorisch zusammennhen (D)
Stammformen fooschenfooschtgefooscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfooschen
dufooschs
hien/si,hatt/etfooscht
mirfooschen
dirfooscht
sifooschen
Pass compos
echhugefooscht
duhuesgefooscht
hien/si,hatt/ethuetgefooscht
mirhugefooscht
dirhuttgefooscht
sihugefooscht
Plus-que-parfait
echhatgefooscht
duhasgefooscht
hien/si,hatt/ethatgefooscht
mirhategefooscht
dirhatgefooscht
sihategefooscht
Futur I
echwäert fooschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefooscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffooschen
dugéifsfooschen
hien/si,hatt/etgéiffooschen
mirgéifefooschen
dirgéiftfooschen
sigéifefooschen
Conditionnel Pass compos
echhttgefooscht
duhssgefooscht
hien/si,hatt/ethttgefooscht
mirhättegefooscht
dirhttgefooscht
sihättegefooscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfoosch!
Plurielfooscht!
gefooscht
fooschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
ungebruchlich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles