E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

forc-éier-en forcieren, erzwingen (D)forcer (F)
Stammformen forc-éier-enforc-éier-tforc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echforc-éier-en
duforc-éier-s
hien/si,hatt/etforc-éier-t
mirforc-éier-en
dirforc-éier-t
siforc-éier-en
Passé composé
echhuforc-éier-t
duhuesforc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetforc-éier-t
mirhuforc-éier-t
dirhuttforc-éier-t
sihuforc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatforc-éier-t
duhasforc-éier-t
hien/si,hatt/ethatforc-éier-t
mirhateforc-éier-t
dirhatforc-éier-t
sihateforc-éier-t
Futur I
echwäert forc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert forc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifforc-éier-en
dugéifsforc-éier-en
hien/si,hatt/etgéifforc-éier-en
mirgéifeforc-éier-en
dirgéiftforc-éier-en
sigéifeforc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättforc-éier-t
duhässforc-éier-t
hien/si,hatt/ethättforc-éier-t
mirhätteforc-éier-t
dirhättforc-éier-t
sihätteforc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierforc-éier!
Plurielforc-éier-t!
forc-éier-t
forc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles