E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mformen umformen (D)transformer, changer (F)
Stammformen mformenformt mmgeformt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echformen m
duforms m
hien/si,hatt/etformt m
mirformen m
dirformt m
siformen m
Pass compos
echhunnmgeformt
duhuesmgeformt
hien/si,hatt/ethuetmgeformt
mirhunnmgeformt
dirhuttmgeformt
sihunnmgeformt
Plus-que-parfait
echhatmgeformt
duhasmgeformt
hien/si,hatt/ethatmgeformt
mirhatenmgeformt
dirhatmgeformt
sihatenmgeformt
Futur I
echwäert mformen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeformt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmformen
dugéifsmformen
hien/si,hatt/etgéifmformen
mirgéifenmformen
dirgéiftmformen
sigéifenmformen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeformt
duhssmgeformt
hien/si,hatt/ethttmgeformt
mirhttenmgeformt
dirhttmgeformt
sihttenmgeformt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierform m!
Plurielformt m!
mgeformt
mformen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
formenverformen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles