E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mform-en umformen (D)transformer, changer (F)
Stammformen mform-enform-t mmge-form-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echform-en m
duform-s m
hien/si,hatt/etform-t m
mirform-en m
dirform-t m
siform-en m
Pass compos
echhunnmge-form-t
duhuesmge-form-t
hien/si,hatt/ethuetmge-form-t
mirhunnmge-form-t
dirhuttmge-form-t
sihunnmge-form-t
Plus-que-parfait
echhatmge-form-t
duhasmge-form-t
hien/si,hatt/ethatmge-form-t
mirhatenmge-form-t
dirhatmge-form-t
sihatenmge-form-t
Futur I
echwäert mform-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-form-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmform-en
dugéifsmform-en
hien/si,hatt/etgéifmform-en
mirgéifenmform-en
dirgéiftmform-en
sigéifenmform-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-form-t
duhssmge-form-t
hien/si,hatt/ethttmge-form-t
mirhttenmge-form-t
dirhttmge-form-t
sihttenmge-form-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierform m!
Plurielform-t m!
mge-form-t
mform-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
form-enverform-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles