E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erbaarmen erbarmen (D)apitoyer (F)
Stammformen sech erbaarmensech erbaarmterbaarmt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbaarme mech
duerbaarms dech
hien/si,hatt/eterbaarmt sech
mirerbaarmen eis
direrbaarmt iech
sierbaarme sech
Pass compos
echhumecherbaarmt
duhuesdecherbaarmt
hien/si,hatt/ethuetsecherbaarmt
mirhunneiserbaarmt
dirhuttiecherbaarmt
sihusecherbaarmt
Plus-que-parfait
echhatmecherbaarmt
duhasdecherbaarmt
hien/si,hatt/ethatsecherbaarmt
mirhateneiserbaarmt
dirhatiecherbaarmt
sihatesecherbaarmt
Futur I
echwäert erbaarmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbaarmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbaarmen
dugéifserbaarmen
hien/si,hatt/etgéiferbaarmen
mirgéifenerbaarmen
dirgéifterbaarmen
sigéifenerbaarmen
Conditionnel Pass compos
echhttmecherbaarmt
duhssdecherbaarmt
hien/si,hatt/ethttsecherbaarmt
mirhtteneiserbaarmt
dirhttiecherbaarmt
sihättesecherbaarmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbaarmdech!
Plurielerbaarmtiech!
erbaarmt
erbaarmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles