E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erbaarm-en erbarmen (D)apitoyer (F)
Stammformen sech erbaarm-ensech erbaarm-terbaarm-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbaarm-e mech
duerbaarm-s dech
hien/si,hatt/eterbaarm-t sech
mirerbaarm-en eis
direrbaarm-t iech
sierbaarm-e sech
Pass compos
echhumecherbaarm-t
duhuesdecherbaarm-t
hien/si,hatt/ethuetsecherbaarm-t
mirhunneiserbaarm-t
dirhuttiecherbaarm-t
sihusecherbaarm-t
Plus-que-parfait
echhatmecherbaarm-t
duhasdecherbaarm-t
hien/si,hatt/ethatsecherbaarm-t
mirhateneiserbaarm-t
dirhatiecherbaarm-t
sihatesecherbaarm-t
Futur I
echwäert erbaarm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbaarm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbaarm-en
dugéifserbaarm-en
hien/si,hatt/etgéiferbaarm-en
mirgéifenerbaarm-en
dirgéifterbaarm-en
sigéifenerbaarm-en
Conditionnel Pass compos
echhttmecherbaarm-t
duhssdecherbaarm-t
hien/si,hatt/ethttsecherbaarm-t
mirhtteneiserbaarm-t
dirhttiecherbaarm-t
sihättesecherbaarm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbaarmdech!
Plurielerbaarm-tiech!
erbaarm-t
erbaarm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles