E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verformen verformen (D)dformer (F)
Stammformen verformenverformtverformt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverformen
duverforms
hien/si,hatt/etverformt
mirverformen
dirverformt
siverformen
Pass compos
echhuverformt
duhuesverformt
hien/si,hatt/ethuetverformt
mirhuverformt
dirhuttverformt
sihuverformt
Plus-que-parfait
echhatverformt
duhasverformt
hien/si,hatt/ethatverformt
mirhateverformt
dirhatverformt
sihateverformt
Futur I
echwäert verformen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verformt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverformen
dugéifsverformen
hien/si,hatt/etgéifverformen
mirgéifeverformen
dirgéiftverformen
sigéifeverformen
Conditionnel Pass compos
echhttverformt
duhssverformt
hien/si,hatt/ethttverformt
mirhätteverformt
dirhttverformt
sihätteverformt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverform!
Plurielverformt!
verformt
verformen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mformenformen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles