E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verform-en verformen (D)dformer (F)
Stammformen verform-enverform-tverform-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverform-en
duverform-s
hien/si,hatt/etverform-t
mirverform-en
dirverform-t
siverform-en
Pass compos
echhuverform-t
duhuesverform-t
hien/si,hatt/ethuetverform-t
mirhuverform-t
dirhuttverform-t
sihuverform-t
Plus-que-parfait
echhatverform-t
duhasverform-t
hien/si,hatt/ethatverform-t
mirhateverform-t
dirhatverform-t
sihateverform-t
Futur I
echwäert verform-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verform-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverform-en
dugéifsverform-en
hien/si,hatt/etgéifverform-en
mirgéifeverform-en
dirgéiftverform-en
sigéifeverform-en
Conditionnel Pass compos
echhttverform-t
duhssverform-t
hien/si,hatt/ethttverform-t
mirhätteverform-t
dirhttverform-t
sihätteverform-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverform!
Plurielverform-t!
verform-t
verform-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mform-enform-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles