E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

formen formen (D)former (F)
Stammformen formenformtgeformt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echformen
duforms
hien/si,hatt/etformt
mirformen
dirformt
siformen
Pass compos
echhugeformt
duhuesgeformt
hien/si,hatt/ethuetgeformt
mirhugeformt
dirhuttgeformt
sihugeformt
Plus-que-parfait
echhatgeformt
duhasgeformt
hien/si,hatt/ethatgeformt
mirhategeformt
dirhatgeformt
sihategeformt
Futur I
echwäert formen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geformt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformen
dugéifsformen
hien/si,hatt/etgéifformen
mirgéifeformen
dirgéiftformen
sigéifeformen
Conditionnel Pass compos
echhttgeformt
duhssgeformt
hien/si,hatt/ethttgeformt
mirhättegeformt
dirhttgeformt
sihättegeformt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierform!
Plurielformt!
geformt
formen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mformenverformen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles