E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

formaliséieren formalisieren (D)formaliser (F)
Stammformen formaliséierenformaliséiertformaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformaliséieren
duformaliséiers
hien/si,hatt/etformaliséiert
mirformaliséieren
dirformaliséiert
siformaliséieren
Passé composé
echhuformaliséiert
duhuesformaliséiert
hien/si,hatt/ethuetformaliséiert
mirhuformaliséiert
dirhuttformaliséiert
sihuformaliséiert
Plus-que-parfait
echhatformaliséiert
duhasformaliséiert
hien/si,hatt/ethatformaliséiert
mirhateformaliséiert
dirhatformaliséiert
sihateformaliséiert
Futur I
echwäert formaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformaliséieren
dugéifsformaliséieren
hien/si,hatt/etgéifformaliséieren
mirgéifeformaliséieren
dirgéiftformaliséieren
sigéifeformaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättformaliséiert
duhässformaliséiert
hien/si,hatt/ethättformaliséiert
mirhätteformaliséiert
dirhättformaliséiert
sihätteformaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformaliséier!
Plurielformaliséiert!
formaliséiert
formaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles