E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

formalis-éier-en formalisieren (D)formaliser (F)
Stammformen formalis-éier-enformalis-éier-tformalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformalis-éier-en
duformalis-éier-s
hien/si,hatt/etformalis-éier-t
mirformalis-éier-en
dirformalis-éier-t
siformalis-éier-en
Passé composé
echhuformalis-éier-t
duhuesformalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetformalis-éier-t
mirhuformalis-éier-t
dirhuttformalis-éier-t
sihuformalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatformalis-éier-t
duhasformalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatformalis-éier-t
mirhateformalis-éier-t
dirhatformalis-éier-t
sihateformalis-éier-t
Futur I
echwäert formalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformalis-éier-en
dugéifsformalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifformalis-éier-en
mirgéifeformalis-éier-en
dirgéiftformalis-éier-en
sigéifeformalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättformalis-éier-t
duhässformalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättformalis-éier-t
mirhätteformalis-éier-t
dirhättformalis-éier-t
sihätteformalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformalis-éier!
Plurielformalis-éier-t!
formalis-éier-t
formalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles