E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

formatéieren formatieren (D)formater (F)
Stammformen formatéierenformatéiertformatéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformatéieren
duformatéiers
hien/si,hatt/etformatéiert
mirformatéieren
dirformatéiert
siformatéieren
Passé composé
echhuformatéiert
duhuesformatéiert
hien/si,hatt/ethuetformatéiert
mirhuformatéiert
dirhuttformatéiert
sihuformatéiert
Plus-que-parfait
echhatformatéiert
duhasformatéiert
hien/si,hatt/ethatformatéiert
mirhateformatéiert
dirhatformatéiert
sihateformatéiert
Futur I
echwäert formatéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formatéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformatéieren
dugéifsformatéieren
hien/si,hatt/etgéifformatéieren
mirgéifeformatéieren
dirgéiftformatéieren
sigéifeformatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättformatéiert
duhässformatéiert
hien/si,hatt/ethättformatéiert
mirhätteformatéiert
dirhättformatéiert
sihätteformatéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformatéier!
Plurielformatéiert!
formatéiert
formatéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles