E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

format-éier-en formatieren (D)formater (F)
Stammformen format-éier-enformat-éier-tformat-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformat-éier-en
duformat-éier-s
hien/si,hatt/etformat-éier-t
mirformat-éier-en
dirformat-éier-t
siformat-éier-en
Passé composé
echhuformat-éier-t
duhuesformat-éier-t
hien/si,hatt/ethuetformat-éier-t
mirhuformat-éier-t
dirhuttformat-éier-t
sihuformat-éier-t
Plus-que-parfait
echhatformat-éier-t
duhasformat-éier-t
hien/si,hatt/ethatformat-éier-t
mirhateformat-éier-t
dirhatformat-éier-t
sihateformat-éier-t
Futur I
echwäert format-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert format-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformat-éier-en
dugéifsformat-éier-en
hien/si,hatt/etgéifformat-éier-en
mirgéifeformat-éier-en
dirgéiftformat-éier-en
sigéifeformat-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättformat-éier-t
duhässformat-éier-t
hien/si,hatt/ethättformat-éier-t
mirhätteformat-éier-t
dirhättformat-éier-t
sihätteformat-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformat-éier!
Plurielformat-éier-t!
format-éier-t
format-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles