E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

forméieren formieren (D)former (F)
Stammformen forméierenforméiertforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echforméieren
duforméiers
hien/si,hatt/etforméiert
mirforméieren
dirforméiert
siforméieren
Passé composé
echhuforméiert
duhuesforméiert
hien/si,hatt/ethuetforméiert
mirhuforméiert
dirhuttforméiert
sihuforméiert
Plus-que-parfait
echhatforméiert
duhasforméiert
hien/si,hatt/ethatforméiert
mirhateforméiert
dirhatforméiert
sihateforméiert
Futur I
echwäert forméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert forméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifforméieren
dugéifsforméieren
hien/si,hatt/etgéifforméieren
mirgéifeforméieren
dirgéiftforméieren
sigéifeforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättforméiert
duhässforméiert
hien/si,hatt/ethättforméiert
mirhätteforméiert
dirhättforméiert
sihätteforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierforméier!
Plurielforméiert!
forméiert
forméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deforméierenreforméierentransforméieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles