E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausformuléieren ausformulieren (D)parfaire la formulation (F)
Stammformen ausformuléierenformuléiert ausausformuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformuléieren aus
duformuléiers aus
hien/si,hatt/etformuléiert aus
mirformuléieren aus
dirformuléiert aus
siformuléieren aus
Passé composé
echhunnausformuléiert
duhuesausformuléiert
hien/si,hatt/ethuetausformuléiert
mirhunnausformuléiert
dirhuttausformuléiert
sihunnausformuléiert
Plus-que-parfait
echhatausformuléiert
duhasausformuléiert
hien/si,hatt/ethatausformuléiert
mirhatenausformuléiert
dirhatausformuléiert
sihatenausformuléiert
Futur I
echwäert ausformuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausformuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausformuléieren
dugéifsausformuléieren
hien/si,hatt/etgéifausformuléieren
mirgéifenausformuléieren
dirgéiftausformuléieren
sigéifenausformuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättausformuléiert
duhässausformuléiert
hien/si,hatt/ethättausformuléiert
mirhättenausformuléiert
dirhättausformuléiert
sihättenausformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformuléier aus!
Plurielformuléiert aus!
ausformuléiert
ausformuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmformuléierenformuléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles