E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausformul-éier-en ausformulieren (D)parfaire la formulation (F)
Stammformen ausformul-éier-enformul-éier-t ausausformul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformul-éier-en aus
duformul-éier-s aus
hien/si,hatt/etformul-éier-t aus
mirformul-éier-en aus
dirformul-éier-t aus
siformul-éier-en aus
Passé composé
echhunnausformul-éier-t
duhuesausformul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetausformul-éier-t
mirhunnausformul-éier-t
dirhuttausformul-éier-t
sihunnausformul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatausformul-éier-t
duhasausformul-éier-t
hien/si,hatt/ethatausformul-éier-t
mirhatenausformul-éier-t
dirhatausformul-éier-t
sihatenausformul-éier-t
Futur I
echwäert ausformul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausformul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausformul-éier-en
dugéifsausformul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifausformul-éier-en
mirgéifenausformul-éier-en
dirgéiftausformul-éier-en
sigéifenausformul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättausformul-éier-t
duhässausformul-éier-t
hien/si,hatt/ethättausformul-éier-t
mirhättenausformul-éier-t
dirhättausformul-éier-t
sihättenausformul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformul-éier aus!
Plurielformul-éier-t aus!
ausformul-éier-t
ausformul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmformul-éier-enformul-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles