E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

formuléieren formulieren (D)formuler (F)
Stammformen formuléierenformuléiertformuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformuléieren
duformuléiers
hien/si,hatt/etformuléiert
mirformuléieren
dirformuléiert
siformuléieren
Passé composé
echhuformuléiert
duhuesformuléiert
hien/si,hatt/ethuetformuléiert
mirhuformuléiert
dirhuttformuléiert
sihuformuléiert
Plus-que-parfait
echhatformuléiert
duhasformuléiert
hien/si,hatt/ethatformuléiert
mirhateformuléiert
dirhatformuléiert
sihateformuléiert
Futur I
echwäert formuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformuléieren
dugéifsformuléieren
hien/si,hatt/etgéifformuléieren
mirgéifeformuléieren
dirgéiftformuléieren
sigéifeformuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättformuléiert
duhässformuléiert
hien/si,hatt/ethättformuléiert
mirhätteformuléiert
dirhättformuléiert
sihätteformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformuléier!
Plurielformuléiert!
formuléiert
formuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausformuléierenëmformuléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles