E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fotograféieren fotografieren (D)photographier (F)
Stammformen fotograféierenfotograféiertfotograféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfotograféieren
dufotograféiers
hien/si,hatt/etfotograféiert
mirfotograféieren
dirfotograféiert
sifotograféieren
Passé composé
echhufotograféiert
duhuesfotograféiert
hien/si,hatt/ethuetfotograféiert
mirhufotograféiert
dirhuttfotograféiert
sihufotograféiert
Plus-que-parfait
echhatfotograféiert
duhasfotograféiert
hien/si,hatt/ethatfotograféiert
mirhatefotograféiert
dirhatfotograféiert
sihatefotograféiert
Futur I
echwäert fotograféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fotograféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffotograféieren
dugéifsfotograféieren
hien/si,hatt/etgéiffotograféieren
mirgéifefotograféieren
dirgéiftfotograféieren
sigéifefotograféieren
Conditionnel Passé composé
echhättfotograféiert
duhässfotograféiert
hien/si,hatt/ethättfotograféiert
mirhättefotograféiert
dirhättfotograféiert
sihättefotograféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfotograféier!
Plurielfotograféiert!
fotograféiert
fotograféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles