E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbaaschteren verlottern (D)laisser l'abandon (F)
Stammformen ververbaaschterenenverbaaschtersververbaaschtertververbaaschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echververbaaschterenenverbaaschters
duververbaaschters
hien/si,hatt/etververbaaschtert
mirververbaaschteren
dirververbaaschtert
siververbaaschteren
Pass compos
echsiververbaaschtert
dubassververbaaschtert
hien/si,hatt/etassververbaaschtert
mirsiververbaaschtert
dirsiddververbaaschtert
sisiververbaaschtert
Plus-que-parfait
echwarververbaaschtert
duwaarsververbaaschtert
hien/si,hatt/etwarververbaaschtert
mirwareververbaaschtert
dirwaartververbaaschtert
siwareververbaaschtert
Futur I
echwäert verbaaschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ververbaaschtert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbaaschteren
dugéifsverbaaschteren
hien/si,hatt/etgéifverbaaschteren
mirgéifeverbaaschteren
dirgéiftverbaaschteren
sigéifeverbaaschteren
Conditionnel Pass compos
echwierververbaaschtert
duwiersververbaaschtert
hien/si,hatt/etwierververbaaschtert
mirwiereververbaaschtert
dirwiertververbaaschtert
siwiereververbaaschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierververbaaschter!
Plurielververbaaschtert!
ververbaaschtert
verbaaschteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles