E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

foussen fuen (D)reposer (F)
Stammformen foussenfousstgefousst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfoussen
dufouss
hien/si,hatt/etfousst
mirfoussen
dirfousst
sifoussen
Pass compos
echhugefousst
duhuesgefousst
hien/si,hatt/ethuetgefousst
mirhugefousst
dirhuttgefousst
sihugefousst
Plus-que-parfait
echhatgefousst
duhasgefousst
hien/si,hatt/ethatgefousst
mirhategefousst
dirhatgefousst
sihategefousst
Futur I
echwäert foussen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefousst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffoussen
dugéifsfoussen
hien/si,hatt/etgéiffoussen
mirgéifefoussen
dirgéiftfoussen
sigéifefoussen
Conditionnel Pass compos
echhttgefousst
duhssgefousst
hien/si,hatt/ethttgefousst
mirhättegefousst
dirhttgefousst
sihättegefousst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfouss!
Plurielfousst!
gefousst
foussen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles