E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

foutéieren pfeifen auf (D)se foutre (F)
Stammformen foutéierenfoutéiertfoutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfoutéieren
dufoutéiers
hien/si,hatt/etfoutéiert
mirfoutéieren
dirfoutéiert
sifoutéieren
Passé composé
echhufoutéiert
duhuesfoutéiert
hien/si,hatt/ethuetfoutéiert
mirhufoutéiert
dirhuttfoutéiert
sihufoutéiert
Plus-que-parfait
echhatfoutéiert
duhasfoutéiert
hien/si,hatt/ethatfoutéiert
mirhatefoutéiert
dirhatfoutéiert
sihatefoutéiert
Futur I
echwäert foutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert foutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffoutéieren
dugéifsfoutéieren
hien/si,hatt/etgéiffoutéieren
mirgéifefoutéieren
dirgéiftfoutéieren
sigéifefoutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfoutéiert
duhässfoutéiert
hien/si,hatt/ethättfoutéiert
mirhättefoutéiert
dirhättfoutéiert
sihättefoutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfoutéier!
Plurielfoutéiert!
foutéiert
foutéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles