E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fout-éier-en pfeifen auf (D)se foutre (F)
Stammformen fout-éier-enfout-éier-tfout-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfout-éier-en
dufout-éier-s
hien/si,hatt/etfout-éier-t
mirfout-éier-en
dirfout-éier-t
sifout-éier-en
Passé composé
echhufout-éier-t
duhuesfout-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfout-éier-t
mirhufout-éier-t
dirhuttfout-éier-t
sihufout-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfout-éier-t
duhasfout-éier-t
hien/si,hatt/ethatfout-éier-t
mirhatefout-éier-t
dirhatfout-éier-t
sihatefout-éier-t
Futur I
echwäert fout-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fout-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffout-éier-en
dugéifsfout-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffout-éier-en
mirgéifefout-éier-en
dirgéiftfout-éier-en
sigéifefout-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfout-éier-t
duhässfout-éier-t
hien/si,hatt/ethättfout-éier-t
mirhättefout-éier-t
dirhättfout-éier-t
sihättefout-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfout-éier!
Plurielfout-éier-t!
fout-éier-t
fout-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles