E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

frapp-éier-en schlagen (D)heurter (F)
Stammformen frapp-éier-enfrapp-éier-tfrapp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrapp-éier-en
dufrapp-éier-s
hien/si,hatt/etfrapp-éier-t
mirfrapp-éier-en
dirfrapp-éier-t
sifrapp-éier-en
Passé composé
echhufrapp-éier-t
duhuesfrapp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfrapp-éier-t
mirhufrapp-éier-t
dirhuttfrapp-éier-t
sihufrapp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfrapp-éier-t
duhasfrapp-éier-t
hien/si,hatt/ethatfrapp-éier-t
mirhatefrapp-éier-t
dirhatfrapp-éier-t
sihatefrapp-éier-t
Futur I
echwäert frapp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frapp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrapp-éier-en
dugéifsfrapp-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffrapp-éier-en
mirgéifefrapp-éier-en
dirgéiftfrapp-éier-en
sigéifefrapp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfrapp-éier-t
duhässfrapp-éier-t
hien/si,hatt/ethättfrapp-éier-t
mirhättefrapp-éier-t
dirhättfrapp-éier-t
sihättefrapp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrapp-éier!
Plurielfrapp-éier-t!
frapp-éier-t
frapp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles