E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fräsen fräsen (D)fraiser (F)
Stammformen fräsenfrästgefräst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfräsen
dufräs
hien/si,hatt/etfräst
mirfräsen
dirfräst
sifräsen
Passé composé
echhugefräst
duhuesgefräst
hien/si,hatt/ethuetgefräst
mirhugefräst
dirhuttgefräst
sihugefräst
Plus-que-parfait
echhatgefräst
duhasgefräst
hien/si,hatt/ethatgefräst
mirhategefräst
dirhatgefräst
sihategefräst
Futur I
echwäert fräsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefräst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffräsen
dugéifsfräsen
hien/si,hatt/etgéiffräsen
mirgéifefräsen
dirgéiftfräsen
sigéifefräsen
Conditionnel Passé composé
echhättgefräst
duhässgefräst
hien/si,hatt/ethättgefräst
mirhättegefräst
dirhättgefräst
sihättegefräst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfräs!
Plurielfräst!
gefräst
fräsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: frääst oder fräst?; vgl. üben
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles