E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fräs-en fräsen (D)fraiser (F)
Stammformen fräs-enfräs-tge-fräs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfräs-en
dufrä-s
hien/si,hatt/etfräs-t
mirfräs-en
dirfräs-t
sifräs-en
Passé composé
echhuge-fräs-t
duhuesge-fräs-t
hien/si,hatt/ethuetge-fräs-t
mirhuge-fräs-t
dirhuttge-fräs-t
sihuge-fräs-t
Plus-que-parfait
echhatge-fräs-t
duhasge-fräs-t
hien/si,hatt/ethatge-fräs-t
mirhatege-fräs-t
dirhatge-fräs-t
sihatege-fräs-t
Futur I
echwäert fräs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fräs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffräs-en
dugéifsfräs-en
hien/si,hatt/etgéiffräs-en
mirgéifefräs-en
dirgéiftfräs-en
sigéifefräs-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fräs-t
duhässge-fräs-t
hien/si,hatt/ethättge-fräs-t
mirhättege-fräs-t
dirhättge-fräs-t
sihättege-fräs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfräs!
Plurielfräs-t!
ge-fräs-t
fräs-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: frääst oder fräst?; vgl. üben
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles