E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fréckelen fingern (D)tripoter (F)
Stammformen fréckelenfréckeltgefréckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfréckelen
dufréckels
hien/si,hatt/etfréckelt
mirfréckelen
dirfréckelt
sifréckelen
Passé composé
echhugefréckelt
duhuesgefréckelt
hien/si,hatt/ethuetgefréckelt
mirhugefréckelt
dirhuttgefréckelt
sihugefréckelt
Plus-que-parfait
echhatgefréckelt
duhasgefréckelt
hien/si,hatt/ethatgefréckelt
mirhategefréckelt
dirhatgefréckelt
sihategefréckelt
Futur I
echwäert fréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffréckelen
dugéifsfréckelen
hien/si,hatt/etgéiffréckelen
mirgéifefréckelen
dirgéiftfréckelen
sigéifefréckelen
Conditionnel Passé composé
echhättgefréckelt
duhässgefréckelt
hien/si,hatt/ethättgefréckelt
mirhättegefréckelt
dirhättgefréckelt
sihättegefréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfréckel!
Plurielfréckelt!
gefréckelt
fréckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles