E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fréckel-en fingern (D)tripoter (F)
Stammformen fréckel-enfréckel-tge-fréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfréckel-en
dufréckel-s
hien/si,hatt/etfréckel-t
mirfréckel-en
dirfréckel-t
sifréckel-en
Passé composé
echhuge-fréckel-t
duhuesge-fréckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fréckel-t
mirhuge-fréckel-t
dirhuttge-fréckel-t
sihuge-fréckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fréckel-t
duhasge-fréckel-t
hien/si,hatt/ethatge-fréckel-t
mirhatege-fréckel-t
dirhatge-fréckel-t
sihatege-fréckel-t
Futur I
echwäert fréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffréckel-en
dugéifsfréckel-en
hien/si,hatt/etgéiffréckel-en
mirgéifefréckel-en
dirgéiftfréckel-en
sigéifefréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fréckel-t
duhässge-fréckel-t
hien/si,hatt/ethättge-fréckel-t
mirhättege-fréckel-t
dirhättge-fréckel-t
sihättege-fréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfréckel!
Plurielfréckel-t!
ge-fréckel-t
fréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles