E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbaatschen durchhauen (D)couper qn/qc en deux (F)to pound (E)
Stammformen duerchbaatschenbaatscht duerchduerchgebaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatschen duerch
dubaatschs duerch
hien/si,hatt/etbaatscht duerch
mirbaatschen duerch
dirbaatscht duerch
sibaatschen duerch
Pass compos
echhunnduerchgebaatscht
duhuesduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethuetduerchgebaatscht
mirhunnduerchgebaatscht
dirhuttduerchgebaatscht
sihunnduerchgebaatscht
Plus-que-parfait
echhatduerchgebaatscht
duhasduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethatduerchgebaatscht
mirhatenduerchgebaatscht
dirhatduerchgebaatscht
sihatenduerchgebaatscht
Futur I
echwäert duerchbaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbaatschen
dugéifsduerchbaatschen
hien/si,hatt/etgéifduerchbaatschen
mirgéifenduerchbaatschen
dirgéiftduerchbaatschen
sigéifenduerchbaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgebaatscht
duhssduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethttduerchgebaatscht
mirhttenduerchgebaatscht
dirhttduerchgebaatscht
sihttenduerchgebaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch duerch!
Plurielbaatscht duerch!
duerchgebaatscht
duerchbaatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
baatschenewechbaatschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles