E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbaatsch-en durchhauen (D)couper qn/qc en deux (F)to pound (E)
Stammformen duerchbaatsch-enbaatsch-t duerchduerchge-baatsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatsch-en duerch
dubaatsch-s duerch
hien/si,hatt/etbaatsch-t duerch
mirbaatsch-en duerch
dirbaatsch-t duerch
sibaatsch-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-baatsch-t
duhuesduerchge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-baatsch-t
mirhunnduerchge-baatsch-t
dirhuttduerchge-baatsch-t
sihunnduerchge-baatsch-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-baatsch-t
duhasduerchge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-baatsch-t
mirhatenduerchge-baatsch-t
dirhatduerchge-baatsch-t
sihatenduerchge-baatsch-t
Futur I
echwäert duerchbaatsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-baatsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbaatsch-en
dugéifsduerchbaatsch-en
hien/si,hatt/etgéifduerchbaatsch-en
mirgéifenduerchbaatsch-en
dirgéiftduerchbaatsch-en
sigéifenduerchbaatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-baatsch-t
duhssduerchge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-baatsch-t
mirhttenduerchge-baatsch-t
dirhttduerchge-baatsch-t
sihttenduerchge-baatsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch duerch!
Plurielbaatsch-t duerch!
duerchge-baatsch-t
duerchbaatsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
baatsch-enewechbaatsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles