E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

befrei-en befreien (D)librer (F)
Stammformen befrei-enbefrei-tbefrien
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefreit
Indikativ Aktiv
Prsent
echbefrei-en
dubefrei-s
hien/si,hatt/etbefrei-t
mirbefrei-en
dirbefrei-t
sibefrei-en
Pass compos
echhubefrien
duhuesbefrien
hien/si,hatt/ethuetbefrien
mirhubefrien
dirhuttbefrien
sihubefrien
Plus-que-parfait
echhatbefrien
duhasbefrien
hien/si,hatt/ethatbefrien
mirhatebefrien
dirhatbefrien
sihatebefrien
Futur I
echwäert befrei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befrien hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbefrei-en
dugéifsbefrei-en
hien/si,hatt/etgéifbefrei-en
mirgéifebefrei-en
dirgéiftbefrei-en
sigéifebefrei-en
Conditionnel Pass compos
echhttbefrien
duhssbefrien
hien/si,hatt/ethttbefrien
mirhättebefrien
dirhttbefrien
sihättebefrien
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbefrei!
Plurielbefrei-t!
befrien
befrei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
frei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles