E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

freien freien (D)faire la cour, frquenter un garon/une fille (F)court (E)
Stammformen freienfreitgefrien
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefreit
Indikativ Aktiv
Prsent
echfreien
dufreis
hien/si,hatt/etfreit
mirfreien
dirfreit
sifreien
Pass compos
echhugefrien
duhuesgefrien
hien/si,hatt/ethuetgefrien
mirhugefrien
dirhuttgefrien
sihugefrien
Plus-que-parfait
echhatgefrien
duhasgefrien
hien/si,hatt/ethatgefrien
mirhategefrien
dirhatgefrien
sihategefrien
Futur I
echwäert freien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefrien hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffreien
dugéifsfreien
hien/si,hatt/etgéiffreien
mirgéifefreien
dirgéiftfreien
sigéifefreien
Conditionnel Pass compos
echhttgefrien
duhssgefrien
hien/si,hatt/ethttgefrien
mirhättegefrien
dirhttgefrien
sihättegefrien
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrei!
Plurielfreit!
gefrien
freien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
befreien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles