E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfréieren erfrieren (D)geler, mourir de froid (F)
Stammformen erfréierenerfréierterfruer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerfréieren
duerfréiers
hien/si,hatt/eterfréiert
mirerfréieren
direrfréiert
sierfréieren
Passé composé
echhunnerfruer
duhueserfruer
hien/si,hatt/ethueterfruer
mirhunnerfruer
dirhutterfruer
sihunnerfruer
Plus-que-parfait
echhaterfruer
duhaserfruer
hien/si,hatt/ethaterfruer
mirhatenerfruer
dirhaterfruer
sihatenerfruer
Futur I
echwäert erfréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfruer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfréieren
dugéifserfréieren
hien/si,hatt/etgéiferfréieren
mirgéifenerfréieren
dirgéifterfréieren
sigéifenerfréieren
Conditionnel Passé composé
echhätterfruer
duhässerfruer
hien/si,hatt/ethätterfruer
mirhättenerfruer
dirhätterfruer
sihättenerfruer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfréier!
Plurielerfréiert!
erfruer
erfréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afréierenfréierenoffréierenufréierenzoufréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles