E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfrėschen erfrischen (D)rafraīchir (F)
Stammformen erfrėschenerfrėschterfrėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerfrėschen
duerfrėschs
hien/si,hatt/eterfrėscht
mirerfrėschen
direrfrėscht
sierfrėschen
Passé composé
echhunnerfrėscht
duhueserfrėscht
hien/si,hatt/ethueterfrėscht
mirhunnerfrėscht
dirhutterfrėscht
sihunnerfrėscht
Plus-que-parfait
echhaterfrėscht
duhaserfrėscht
hien/si,hatt/ethaterfrėscht
mirhatenerfrėscht
dirhaterfrėscht
sihatenerfrėscht
Futur I
echwäert erfrėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfrėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfrėschen
dugéifserfrėschen
hien/si,hatt/etgéiferfrėschen
mirgéifenerfrėschen
dirgéifterfrėschen
sigéifenerfrėschen
Conditionnel Passé composé
echhätterfrėscht
duhässerfrėscht
hien/si,hatt/ethätterfrėscht
mirhättenerfrėscht
dirhätterfrėscht
sihättenerfrėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfrėsch!
Plurielerfrėscht!
erfrėscht
erfrėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opfrėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles