E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfrėsch-en erfrischen (D)rafraīchir (F)
Stammformen erfrėsch-enerfrėsch-terfrėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerfrėsch-en
duerfrėsch-s
hien/si,hatt/eterfrėsch-t
mirerfrėsch-en
direrfrėsch-t
sierfrėsch-en
Passé composé
echhunnerfrėsch-t
duhueserfrėsch-t
hien/si,hatt/ethueterfrėsch-t
mirhunnerfrėsch-t
dirhutterfrėsch-t
sihunnerfrėsch-t
Plus-que-parfait
echhaterfrėsch-t
duhaserfrėsch-t
hien/si,hatt/ethaterfrėsch-t
mirhatenerfrėsch-t
dirhaterfrėsch-t
sihatenerfrėsch-t
Futur I
echwäert erfrėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfrėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfrėsch-en
dugéifserfrėsch-en
hien/si,hatt/etgéiferfrėsch-en
mirgéifenerfrėsch-en
dirgéifterfrėsch-en
sigéifenerfrėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhätterfrėsch-t
duhässerfrėsch-t
hien/si,hatt/ethätterfrėsch-t
mirhättenerfrėsch-t
dirhätterfrėsch-t
sihättenerfrėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfrėsch!
Plurielerfrėsch-t!
erfrėsch-t
erfrėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opfrėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles