E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fried-en fhlen (D)sentir (toucher) (F)touch (E)
Stammformen fried-enfrie-tge-frued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfried-en
dufriet-s
hien/si,hatt/etfrie-t
mirfried-en
dirfrie-t
sifried-en
Pass compos
echhuge-frued-en
duhuesge-frued-en
hien/si,hatt/ethuetge-frued-en
mirhuge-frued-en
dirhuttge-frued-en
sihuge-frued-en
Plus-que-parfait
echhatge-frued-en
duhasge-frued-en
hien/si,hatt/ethatge-frued-en
mirhatege-frued-en
dirhatge-frued-en
sihatege-frued-en
Futur I
echwäert fried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-frued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffried-en
dugéifsfried-en
hien/si,hatt/etgéiffried-en
mirgéifefried-en
dirgéiftfried-en
sigéifefried-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-frued-en
duhssge-frued-en
hien/si,hatt/ethttge-frued-en
mirhättege-frued-en
dirhttge-frued-en
sihättege-frued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriet!
Plurielfrie-t!
ge-frued-en
fried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles