E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfriemen berfremden (D)
Stammformen iwwerfriemeniwwerfriemtiwwerfriemt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfriemen
duiwwerfriems
hien/si,hatt/etiwwerfriemt
miriwwerfriemen
diriwwerfriemt
siiwwerfriemen
Pass compos
echhunniwwerfriemt
duhuesiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethuetiwwerfriemt
mirhunniwwerfriemt
dirhuttiwwerfriemt
sihunniwwerfriemt
Plus-que-parfait
echhatiwwerfriemt
duhasiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethatiwwerfriemt
mirhateniwwerfriemt
dirhatiwwerfriemt
sihateniwwerfriemt
Futur I
echwäert iwwerfriemen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfriemt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfriemen
dugéifsiwwerfriemen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfriemen
mirgéifeniwwerfriemen
dirgéiftiwwerfriemen
sigéifeniwwerfriemen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfriemt
duhssiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethttiwwerfriemt
mirhtteniwwerfriemt
dirhttiwwerfriemt
sihtteniwwerfriemt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfriem!
Plurieliwwerfriemt!
iwwerfriemt
iwwerfriemen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfriemen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles