E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfriem-en berfremden (D)
Stammformen iwwerfriem-eniwwerfriem-tiwwerfriem-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfriem-en
duiwwerfriem-s
hien/si,hatt/etiwwerfriem-t
miriwwerfriem-en
diriwwerfriem-t
siiwwerfriem-en
Pass compos
echhunniwwerfriem-t
duhuesiwwerfriem-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerfriem-t
mirhunniwwerfriem-t
dirhuttiwwerfriem-t
sihunniwwerfriem-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerfriem-t
duhasiwwerfriem-t
hien/si,hatt/ethatiwwerfriem-t
mirhateniwwerfriem-t
dirhatiwwerfriem-t
sihateniwwerfriem-t
Futur I
echwäert iwwerfriem-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfriem-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfriem-en
dugéifsiwwerfriem-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerfriem-en
mirgéifeniwwerfriem-en
dirgéiftiwwerfriem-en
sigéifeniwwerfriem-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfriem-t
duhssiwwerfriem-t
hien/si,hatt/ethttiwwerfriem-t
mirhtteniwwerfriem-t
dirhttiwwerfriem-t
sihtteniwwerfriem-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfriem!
Plurieliwwerfriem-t!
iwwerfriem-t
iwwerfriem-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfriem-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles