E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verfriemen verfremden (D)transposer, dnaturer (F)
Stammformen verfriemenverfriemtverfriemt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfriemen
duverfriems
hien/si,hatt/etverfriemt
mirverfriemen
dirverfriemt
siverfriemen
Pass compos
echhuverfriemt
duhuesverfriemt
hien/si,hatt/ethuetverfriemt
mirhuverfriemt
dirhuttverfriemt
sihuverfriemt
Plus-que-parfait
echhatverfriemt
duhasverfriemt
hien/si,hatt/ethatverfriemt
mirhateverfriemt
dirhatverfriemt
sihateverfriemt
Futur I
echwäert verfriemen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfriemt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfriemen
dugéifsverfriemen
hien/si,hatt/etgéifverfriemen
mirgéifeverfriemen
dirgéiftverfriemen
sigéifeverfriemen
Conditionnel Pass compos
echhttverfriemt
duhssverfriemt
hien/si,hatt/ethttverfriemt
mirhätteverfriemt
dirhttverfriemt
sihätteverfriemt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfriem!
Plurielverfriemt!
verfriemt
verfriemen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerfriemen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles