E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afriessen sich einfressen (D)attaquer (par un processus chimique) (F)
Stammformen afriessenfrsst anagefriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriessen an
dufrss an
hien/si,hatt/etfrsst an
mirfriessen an
dirfriesst an
sifriessen an
Pass compos
echhunnagefriess
duhuesagefriess
hien/si,hatt/ethuetagefriess
mirhunnagefriess
dirhuttagefriess
sihunnagefriess
Plus-que-parfait
echhatagefriess
duhasagefriess
hien/si,hatt/ethatagefriess
mirhatenagefriess
dirhatagefriess
sihatenagefriess
Futur I
echwäert afriessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss an
du*friss an
hien/si,hatt/et*friss an
mir*frissen an
dir*frisst an
si*frissen an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafriessen
dugéifsafriessen
hien/si,hatt/etgéifafriessen
mirgéifenafriessen
dirgéiftafriessen
sigéifenafriessen
Conditionnel Pass compos
echhttagefriess
duhssagefriess
hien/si,hatt/ethttagefriess
mirhttenagefriess
dirhttagefriess
sihttenagefriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess an!
Plurielfriesst an!
agefriess
afriessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfriessenerafriessenfriessenopfriessenufriessenzerfriessen
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles