E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfriessen ausfressen (D)faire, manger (F)
Stammformen ausfriessenfrsst ausausgefriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriessen aus
dufrss aus
hien/si,hatt/etfrsst aus
mirfriessen aus
dirfriesst aus
sifriessen aus
Pass compos
echhunnausgefriess
duhuesausgefriess
hien/si,hatt/ethuetausgefriess
mirhunnausgefriess
dirhuttausgefriess
sihunnausgefriess
Plus-que-parfait
echhatausgefriess
duhasausgefriess
hien/si,hatt/ethatausgefriess
mirhatenausgefriess
dirhatausgefriess
sihatenausgefriess
Futur I
echwäert ausfriessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgefriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss aus
du*friss aus
hien/si,hatt/et*friss aus
mir*frissen aus
dir*frisst aus
si*frissen aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfriessen
dugéifsausfriessen
hien/si,hatt/etgéifausfriessen
mirgéifenausfriessen
dirgéiftausfriessen
sigéifenausfriessen
Conditionnel Pass compos
echhttausgefriess
duhssausgefriess
hien/si,hatt/ethttausgefriess
mirhttenausgefriess
dirhttausgefriess
sihttenausgefriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess aus!
Plurielfriesst aus!
ausgefriess
ausfriessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriessenerafriessenfriessenopfriessenufriessenzerfriessen
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles