E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfriess-en ausfressen (D)faire, manger (F)
Stammformen ausfriess-enfrss-t ausausge-friess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriess-en aus
dufrs-s aus
hien/si,hatt/etfrss-t aus
mirfriess-en aus
dirfriess-t aus
sifriess-en aus
Pass compos
echhunnausge-friess
duhuesausge-friess
hien/si,hatt/ethuetausge-friess
mirhunnausge-friess
dirhuttausge-friess
sihunnausge-friess
Plus-que-parfait
echhatausge-friess
duhasausge-friess
hien/si,hatt/ethatausge-friess
mirhatenausge-friess
dirhatausge-friess
sihatenausge-friess
Futur I
echwäert ausfriess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-friess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss aus
du*fris-s aus
hien/si,hatt/et*friss aus
mir*friss-en aus
dir*friss-t aus
si*friss-en aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfriess-en
dugéifsausfriess-en
hien/si,hatt/etgéifausfriess-en
mirgéifenausfriess-en
dirgéiftausfriess-en
sigéifenausfriess-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-friess
duhssausge-friess
hien/si,hatt/ethttausge-friess
mirhttenausge-friess
dirhttausge-friess
sihttenausge-friess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess aus!
Plurielfriess-t aus!
ausge-friess
ausfriess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriess-enerafriess-enfriess-enopfriess-enufriess-enzerfriess-en
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles