E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

baatschen schlagen (D)battre (F)slap (E)bater (P)
Stammformen baatschenbaatschtgebaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatschen
dubaatschs
hien/si,hatt/etbaatscht
mirbaatschen
dirbaatscht
sibaatschen
Pass compos
echhugebaatscht
duhuesgebaatscht
hien/si,hatt/ethuetgebaatscht
mirhugebaatscht
dirhuttgebaatscht
sihugebaatscht
Plus-que-parfait
echhatgebaatscht
duhasgebaatscht
hien/si,hatt/ethatgebaatscht
mirhategebaatscht
dirhatgebaatscht
sihategebaatscht
Futur I
echwäert baatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaatschen
dugéifsbaatschen
hien/si,hatt/etgéifbaatschen
mirgéifebaatschen
dirgéiftbaatschen
sigéifebaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebaatscht
duhssgebaatscht
hien/si,hatt/ethttgebaatscht
mirhättegebaatscht
dirhttgebaatscht
sihättegebaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch!
Plurielbaatscht!
gebaatscht
baatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchbaatschenewechbaatschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles