E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

baatsch-en schlagen (D)battre (F)slap (E)bater (P)
Stammformen baatsch-enbaatsch-tge-baatsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatsch-en
dubaatsch-s
hien/si,hatt/etbaatsch-t
mirbaatsch-en
dirbaatsch-t
sibaatsch-en
Pass compos
echhuge-baatsch-t
duhuesge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-baatsch-t
mirhuge-baatsch-t
dirhuttge-baatsch-t
sihuge-baatsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-baatsch-t
duhasge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethatge-baatsch-t
mirhatege-baatsch-t
dirhatge-baatsch-t
sihatege-baatsch-t
Futur I
echwäert baatsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-baatsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaatsch-en
dugéifsbaatsch-en
hien/si,hatt/etgéifbaatsch-en
mirgéifebaatsch-en
dirgéiftbaatsch-en
sigéifebaatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-baatsch-t
duhssge-baatsch-t
hien/si,hatt/ethttge-baatsch-t
mirhättege-baatsch-t
dirhttge-baatsch-t
sihättege-baatsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch!
Plurielbaatsch-t!
ge-baatsch-t
baatsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchbaatsch-enewechbaatsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles