E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafriessen hereinfressen (D)bouffer (F)
Stammformen erafriessenfrsst eraneragefriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriessen eran
dufrss eran
hien/si,hatt/etfrsst eran
mirfriessen eran
dirfriesst eran
sifriessen eran
Pass compos
echhunneragefriess
duhueseragefriess
hien/si,hatt/ethueteragefriess
mirhunneragefriess
dirhutteragefriess
sihunneragefriess
Plus-que-parfait
echhateragefriess
duhaseragefriess
hien/si,hatt/ethateragefriess
mirhateneragefriess
dirhateragefriess
sihateneragefriess
Futur I
echwäert erafriessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss eran
du*friss eran
hien/si,hatt/et*friss eran
mir*frissen eran
dir*frisst eran
si*frissen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafriessen
dugéifserafriessen
hien/si,hatt/etgéiferafriessen
mirgéifenerafriessen
dirgéifterafriessen
sigéifenerafriessen
Conditionnel Pass compos
echhtteragefriess
duhsseragefriess
hien/si,hatt/ethtteragefriess
mirhtteneragefriess
dirhtteragefriess
sihtteneragefriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess eran!
Plurielfriesst eran!
eragefriess
erafriessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriessenausfriessenfriessenopfriessenufriessenzerfriessen
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles