E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafriess-en hereinfressen (D)bouffer (F)
Stammformen erafriess-enfrss-t eranerage-friess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriess-en eran
dufrs-s eran
hien/si,hatt/etfrss-t eran
mirfriess-en eran
dirfriess-t eran
sifriess-en eran
Pass compos
echhunnerage-friess
duhueserage-friess
hien/si,hatt/ethueterage-friess
mirhunnerage-friess
dirhutterage-friess
sihunnerage-friess
Plus-que-parfait
echhaterage-friess
duhaserage-friess
hien/si,hatt/ethaterage-friess
mirhatenerage-friess
dirhaterage-friess
sihatenerage-friess
Futur I
echwäert erafriess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-friess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss eran
du*fris-s eran
hien/si,hatt/et*friss eran
mir*friss-en eran
dir*friss-t eran
si*friss-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafriess-en
dugéifserafriess-en
hien/si,hatt/etgéiferafriess-en
mirgéifenerafriess-en
dirgéifterafriess-en
sigéifenerafriess-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-friess
duhsserage-friess
hien/si,hatt/ethtterage-friess
mirhttenerage-friess
dirhtterage-friess
sihttenerage-friess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess eran!
Plurielfriess-t eran!
erage-friess
erafriess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriess-enausfriess-enfriess-enopfriess-enufriess-enzerfriess-en
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles