E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerfriess-en zerfressen (D)ronger, corroder (F)
Stammformen zerfriess-enzerfrss-tzerfriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerfriess-en
duzerfrs-s
hien/si,hatt/etzerfrss-t
mirzerfriess-en
dirzerfriess-t
sizerfriess-en
Pass compos
echhunnzerfriess
duhueszerfriess
hien/si,hatt/ethuetzerfriess
mirhunnzerfriess
dirhuttzerfriess
sihunnzerfriess
Plus-que-parfait
echhatzerfriess
duhaszerfriess
hien/si,hatt/ethatzerfriess
mirhatenzerfriess
dirhatzerfriess
sihatenzerfriess
Futur I
echwäert zerfriess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*zerfriss
du*zerfris-s
hien/si,hatt/et*zerfriss
mir*zerfriss-en
dir*zerfriss-t
si*zerfriss-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerfriess-en
dugéifszerfriess-en
hien/si,hatt/etgéifzerfriess-en
mirgéifenzerfriess-en
dirgéiftzerfriess-en
sigéifenzerfriess-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerfriess
duhsszerfriess
hien/si,hatt/ethttzerfriess
mirhttenzerfriess
dirhttzerfriess
sihttenzerfriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerfriess!
Plurielzerfriess-t!
zerfriess
zerfriess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriess-enausfriess-enerafriess-enfriess-enopfriess-enufriess-en
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles